Jednokolová soutěž pro klavíristy do osmnácti let, pro níž je uzávěrka přihlášek 30. září 2023, je jedním z hlavních projektů nadačního fondu Bachova akademie Dobřany a ZUŠ J. S. Bacha Dobřany. Myšlenkou soutěže je popularizace Bachovy tvorby mezi mladými umělci. Hlavní cenou je už podruhé pianino S2 Zimmerman vyrobené v Hradci Králové firmou C. Behstein Europe. V čem je soutěž specifická a jaké jsou podmínky pro uchazeče? Nejen na to jsme se zeptali ředitele Dobřanské ZUŠ Jana Vozára.
Co vedlo k založení této soutěže?
V roce 2018 uplynulo 333 let od narození J. S. Bacha a toto ‚magické‘ číslo nás inspirovalo pro založení nadačního fondu Bachova akademie Dobřany. Mezinárodní bachovská soutěž se stala jedním z důležitých projektů, které nadace pořádá. Má být impulsem pro mladé klavíristy, aby pochopili, že Bachova hudba dává široký tvůrčí prostor každému, kdo má odvahu se do studia této krásné hudby ponořit.
V čem se Bachovská cesta liší od jiných klavírních soutěží?
Soutěž jsme pojali netradičně. Na soutěžící jsou kladeny nároky na osobité pojetí, muzikálnost a hudební praktičnost. Interpreti mohou hrát z not a tím se přiblížit hudební praxi v baroku. Jednu vybranou skladbu soutěžního repertoáru je možné zahrát i na cembalo. J. S. Bach je tvůrcem skladeb s různou náročností. Soutěžní formou chceme připomenout díla tohoto barokního mistra, která nás mohou inspirovat a vést k výchově mladých muzikantů.
Jakým způsobem je vybírán repertoár pro jednotlivé věkové kategorie?
Soutěž je vyhlašována ve dvou základních skupinách: Ve skupině A najdeme celkem pět věkových kategorií a ve skupině B jednu věkovou kategorii. Do skupiny A se řadí žáci soukromé výuky a základních uměleckých škol, do skupiny B se řadí studenti hudebních gymnázií, konzervatoří a hudebních akademií od patnácti až osmnácti let věku. V A kategorii je povinná minimálně jedna skladba z uvedených děl J. S. Bacha. Povinné skladby vybírala odborná porota. V kategorii B1 jsou povinné dvě skladby. Další skladbu z děl J. S. Bacha si může soutěžící vybrat dle vlastního výběru. Na doplnění repertoáru si může soutěžící vybrat jednu nebo více skladeb jiného stylového období a ze světového repertoáru dle vlastního výběru. Doporučujeme zařadit i skladbu z vlastní země.